Wymiana ze szkołą z Recklinghausen – KARNAWAŁ 2019

W dniach od 27 lutego do 6 marca 2019 odbyła się wymiana polsko-niemiecka w Recklinghausen. Tematem przewodnim był KARNAWAŁ w Niemczech, który jest znanym na całym świecie i hucznie obchodzonym świętem.


W ramach programu wymiany poznaliśmy historię i zwyczaje karnawałowe. Nauczyliśmy się zawołań karnawałowych Humba Humba Täterää, Alaaf i Helau, aby móc je wykorzystać podczas parady i pochodu karnawałowego. Wcześniej jednak podczas zajęć warsztatowych każdy przygotował dla siebie kostium (pelerynę – flagę UE). W tych strojach udaliśmy się na wizytę do burmistrza Recklinghausen w ratuszu. Zostaliśmy miło przyjęci ciasteczkami i napojami, a nasza wizyta została upamiętniona zdjęciem w regionalnej gazecie. Od burmistrza dostaliśmy również zaproszenie na koncert „Karnawał zwierząt”.

Wycieczka do Kolonii, zwiedzanie Katedry Kolońskiej z polskojęzycznym przewodnikiem było wydarzeniem niesamowitym. Ulice miasta przepełnione były ludźmi w kostiumach, muzyką i zabawą porównywalną do karnawału w Brazylii.

W kulminacyjnym dniu karnawału  (Rosenmontag) pojechaliśmy do Münster, aby tam przeżyć atmosferę tego wydarzenia. Oczywiście założyliśmy nasze samodzielnie uszyte stroje (flaga UE).  Napotkani ludzie nucili nam Odę Do Radości. Uczniowie tańczyli, zaangażowali się w łapanie słodyczy i kwiatów rzucanych z wozów parady. Niektórzy mieli pełne plecaki zdobyczy. Najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili.

Jak wygląda dzień po karnawale mogliśmy zobaczyć podczas wycieczki do Dortmundu, powiązanej ze zwiedzaniem miasta i wizytą w centrum kulturowo-zakupowym Dortmunder U. Chętni mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Piłki Nożnej.

Przeżyliśmy wspaniałe chwile, temat przewodni bardzo podobał się uczniom – chcieliby wrócić na karnawał znowu – może za rok, może w przyszłości. Uczniowie poznali inną kulturę, mieszkali w domach, gdzie rodziny miały różne korzenie (Ekwador, Indie, Turcja, Afganistan) podszlifowali języki obce, a przede wszystkim poznali mnóstwo nowych ludzi.

Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Sosnowcu, to już wkrótce 03.04. - 10.04.2019 WIOSNA I WIELKANOC W POLSCE.


reclinghausen01
reclinghausen02
reclinghausen03
reclinghausen04
reclinghausen05
reclinghausen06
reclinghausen07
reclinghausen08
reclinghausen09
reclinghausen10
reclinghausen11
reclinghausen12
reclinghausen13
reclinghausen14
reclinghausen15
reclinghausen16
reclinghausen17
reclinghausen18
reclinghausen19
reclinghausen20
01/20 
start stop bwd fwd

Saturday the 17th.
Copyright 2012

©