Wymiana ze szkołą z Recklinghausen – KARNAWAŁ 2019

W dniach od 27 lutego do 6 marca 2019 odbyła się wymiana polsko-niemiecka w Recklinghausen. Tematem przewodnim był KARNAWAŁ w Niemczech, który jest znanym na całym świecie i hucznie obchodzonym świętem.

Wycieczka do Kolonii, zwiedzanie Katedry Kolońskiej z polskojęzycznym przewodnikiem było wydarzeniem niesamowitym. Ulice miasta przepełnione były ludźmi w kostiumach, muzyką i zabawą porównywalną do karnawału w Brazylii.

W kulminacyjnym dniu karnawału  (Rosenmontag) pojechaliśmy do Münster, aby tam przeżyć atmosferę tego wydarzenia. Oczywiście założyliśmy nasze samodzielnie uszyte stroje (flaga UE).  Napotkani ludzie nucili nam Odę Do Radości. Uczniowie tańczyli, zaangażowali się w łapanie słodyczy i kwiatów rzucanych z wozów parady. Niektórzy mieli pełne plecaki zdobyczy. Najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili.

Jak wygląda dzień po karnawale mogliśmy zobaczyć podczas wycieczki do Dortmundu, powiązanej ze zwiedzaniem miasta i wizytą w centrum kulturowo-zakupowym Dortmunder U. Chętni mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Piłki Nożnej.

Przeżyliśmy wspaniałe chwile, temat przewodni bardzo podobał się uczniom – chcieliby wrócić na karnawał znowu – może za rok, może w przyszłości. Uczniowie poznali inną kulturę, mieszkali w domach, gdzie rodziny miały różne korzenie (Ekwador, Indie, Turcja, Afganistan) podszlifowali języki obce, a przede wszystkim poznali mnóstwo nowych ludzi.

Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Sosnowcu, to już wkrótce 03.04. - 10.04.2019 WIOSNA I WIELKANOC W POLSCE.

reclinghausen01
reclinghausen02