Wymiana polsko-niemiecka w Recklinghausen

W dniach od 14. do 21. lutego 2018 uczniowie naszej szkoły brali udział w wymianie polsko-niemieckiej z zaprzyjaźnioną szkołą w Recklinghausen. 

Podczas kolejnej wymiany zajęliśmy się tematem: cechy wspólne i różnorodność terenów pokopalnianych Górnego Śląska i Zagłębia Ruhry. 

środa, 14.2.
zbiórka na lotnisku, przelot do Dortmundu, przejazd do Recklinghausen, wspólne śniadanie w  szkole, gry zapoznawcze, poznanie szkoły, animacje językowe, obiad w szkole, gra miejska w Recklinghausen, kolacja i nocleg u rodzin


czwartek, 15.2.
śniadanie u rodzin, spotkanie w szkole, animacje językowe, praca projektowa w grupach mieszanych na temat Polaków w Recklinghauen, miniprojekty o grupach wyznaniowych w Niemczech, obiad, omówieni projektów, kolacja i nocleg u rodzin


piątek, 16.2.
śniadanie u rodzin, spotkanie na dworcu kolejowym Recklinghausen, całodniowa wycieczka do Koloni, zwiedzanie Katedry Kolońskiej z przewodnikiem, zakupy w Primark, powrót do Recklinghausen, kolacja i nocleg u rodzin


sobota, 17.2.
śniadanie u rodzin, spotkanie w szkole, animacje językowe, praca projektowa, zajęcia sportowe (fitness, graja w zbijanego, piłka nożna, koszykówka) przy muzyce, miniprojekt, kolacja i nocleg u rodzin


niedziela, 18.2.
dzień z rodzinami - poznawanie tradycji i zwyczajów


poniedziałek, 19.2.
śniadanie u rodzin, spotkanie w szkole, prezentacja wydarzeń weekednu, przejazd do meczetu w Herten, drugie, śniadanie w meczecie w Herten, zwiedzanie meczetu, obiad w chińskiej restauracji w Recklinghausen, praca projektowa w szkole, kolacja i nocleg u rodzin 


wtorek, 20.2.
śniadanie u rodzin, spotkanie na dworcu kolejowym Recklinghausen, wycieczka do Essen, warsztaty w kompleksie    
 kopalni i koksowni Zollverein, obiad w restauracji tureckiej, zwiedzanie synagogi i katedry w Essen, kolacja i nocleg u rodzin


środa, 21.2.
śniadanie u rodzin, spotkanie w szkole, prezentacje miniprojektów, ewaluacja i podsumowanie, obiad, pożegnanie, przejazd do Dortmundu, przelot do Pyrzowic


Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wymiany za zaangażowanie w prace projektowe, w budowanie dobrego partnerstwa, tworzenie właściwych relacji polsko-niemieckich, za uśmiech, wytrwałość i dobrą zabawę. Mamy nadzieję, że nasza wymiana przyczyniła się do waszego rozwoju na płaszczyznach nie tylko językowych ale i kulturowych. 

 

Dziękujęmy

BB i EK 

 

Opinie uczestników

"Wymiana ze szkołą w Recklinghausen odbyła się dniach 14-21 luty.Wtedy wszyscy Polscy uczestnicy byli w stanie doświadczyć czegoś nowego. To miasto znane jest ze swojej różnorodności kulturowej, oraz religijnej, co można było zobaczyć przechodząc ulicami. Po ludności tamtego miasta widać było, że to jest dla nich codzienność, oraz nie wadzą im te różnice. Ten widok naprawdę cieszył oko, szczególnie gdy było widać przyjazne interakcje miedzy pozornie różniącymi się mieszkańcami."

Wymiana ze szkołą w Recklinghausen była współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży 

2018-03-23

Tuesday the 25th.
Copyright 2012

©